Absoluttverdi og ulikheter, intervallnotasjon
Spørsmål:
Bernt, 23
Jeg har et spørsmål angående absoluttverdi og ulikheter:
Angi følgende tallmengde med intervallnotasjon: tallene mindre enn 4 og absoluttverdi større enn 3. Jeg vet hvordan man skriver absoluttverdi mindre enn 3, men dersom den skal være større enn 3 må jo dette være de tallene som er mindre enn -3 og de som er større enn 3. Hvordan skriver man dette som et intervall?
Svar:
Hei, Bernt!
Vi vet at og derfor er det den ene grensen til intervallet.
Når vi ser på den positive siden av tallinjen, så er de positive tallene som er større enn i intervallet .
Men vi må også se på den negative siden av tallinjen, fordi vi har absoluttverdi av .
Det er riktig det som du skriver at man må ta med tallene som er mindre enn siden både absoluttverdi av er og absoluttverdi av er og det er større enn . Derfor har man at
Man får to intervaller som gjelder i dette tilfellet. Det er flere måter å skrive det på. Her er en måte:
"U" betyr union, som igjen betyr at intervallet er sammensatt av to deler.
Her ser man at den blå linjen viser alle gyldige verdier for og de svarte linjene viser alle gyldige verdier for . Da ser man at det som "overlapper" er det intervallet vi har fått som svar.
Vennlig hilsen,
Oraklet
Ofte stilte spørsmål
- Regning (tall, prosent, brøk, gange)
- Algebra (likninger, faktorisering)
- Funksjonsdrøfting
- Bevis
- Geometri (passer og linjal, areal og omkrets)
- Måling
- Sannsynlighet
- Statistikk
- Tallteori
- Matematikkens historie
- Formelsamling
- Generelt om matematikk og orakelet
- Spørsmål om spill
Vi har samlet på noen av svarene som orakelet har gitt. Spørsmål og svar finner du under følgende temaer: